Gimnazjum i Szkoły Podstawowej

im.Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem

Zespół Nr 5

Wycieczka do Warszawy

Dnia 4 grudnia 2014 r. dziewięciu uczniów naszego gimnazjum uczestniczyło wraz ze mną w wycieczce do Warszawy, zorganizowanej przez Gimnazjum nr 2 w Zakręciu. Program wycieczki był bardzo ciekawy i zróżnicowany, więc każdy z uczniów mógł w nim znaleźć coś interesującego dla siebie. Wyjechaliśmy z Krupego o godz. 5.30 i do Warszawy dotarliśmy około godz. 10. Najpierw pojechaliśmy do Sejmu RP, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w trwających obradach. Następnie pani przewodniczka oprowadziła nas po części budynku i przedstawiła nam krótki wykład o historii Sejmu. Kolejnym ciekawym punktem wycieczki było zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki. Tutaj zatrzymaliśmy się na dłużej, ponieważ wjechaliśmy windą na taras widokowy, gdzie mogliśmy podziwiać Warszawę i wykonać ciekawe zdjęcia. Około godz. 13 udaliśmy się na obiad do galerii Złote Tarasy. Tam robiliśmy również zakupy do godz. 17 i podczas nich mieliśmy okazję spotkać znanego piosenkarza - Michała Szpaka, który rozdał nam autografy i pozował z nami do zdjęć. Wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem Stadionu Narodowego od godz. 19. Pani przewodniczka oprowadziła nas po tzw. trasie piłkarza. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia punktu widokowego na górnej trybunie stadionu. Wróciliśmy z Warszawy do Krupego o godz. 23. Dziękujemy p. Dyrektorowi Gimnazjum nr 2 w Zakręciu za umożliwienie nam udziału w tej niezapomnianej wycieczce. Opracowała: Agnieszka Sawicz

Opracowała: Agnieszka Sawicz

Czytaj Galeria

Spotkanie z panią Wiechnik na lekcji WOS

W czwartek 12 grudnia w naszej szkole pojawił się gość. Była to p.Janina Wiechnik– radna i wiceprzewodnicząca Rady Gminy Krasnystaw. Przybyła on na lekcję wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie klas I- III gimnazjum dowiedzieli się, jak wygląda praca Rady Gminy i jakie są jej zadania. Nasz gość opowiedział o swojej pracy społecznika – pani Janina przez 41 lat sprawowała funkcję sołtysa Krupego /w tym 4 pierwsze lata sołtysem Krupego był jej mąż/. Oraz opowiedziała o obowiązkach jakie na niej jako wiceprzewodniczącej rady gminy spoczywają. Uczniowie mieli możliwość poznania pracy rady gminy , jak również osoby pani Janiny Wiechnik dzięki pytaniom, które zadawali w trakcie spotkania i na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

Opracowała Izabela Józefowskak

Czytaj Galeria

Z wizytą w Sandomierzu i Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

3 grudnia to kolejny dzień pełen wrażeń dla uczniów Zespołu Nr5 w Krupem . Tym razem klasy IV –V oraz I-II gimnazjum wspólnie z opiekunami : Izabelą Józefowską i Alicją Tomasik Matysiak wybrały się na wycieczkę do Sandomierza oraz Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania rynku Sandomierza w promieniach grudniowego słońca. Uczestników wycieczki urzekło to malowniczo położone miejsce. Kolejnym punktem wycieczki była „Fabryka ozdób choinkowych” w Nowej Dębie. Już od progu wrażenie wywarł na nas ogrom świateł, kolorów i przepych tam panujący. Dzięki uprzejmości pracowników muzeum z łatwością przenieśliśmy się bliżej świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć jak krok po kroku powstaje ręcznie robiona i zdobiona bombka choinkowa. Jak się okazuje nie jest to takie proste. O czym również uczestnicy wycieczki przekonali się wykonując własną bombkę. Pełni wrażeń oraz ze wspaniałymi ozdobami otrzymanymi w muzeum wróciliśmy do domu. Teraz z niecierpliwością czekamy na Święta Bożego Narodzenia by przywiezione przez nas bombki zawisły na choinkach .

Opracowała: Izabela Józefowska

Czytaj Galeria

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Remizie OSP KRUPE

7 grudnia 2014r. członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy Zespole Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Krupem gościli w Remizie OSP Krupe. Dzięki uprzejmości prezesa p. Wiesława Kocimskiego „młodzi strażacy” mogli zwiedzić cały budynek remizy, zobaczyć jakim sprzętem dysponują strażacy podczas akcji oraz zapoznać się z urządzeniami znajdującymi się w wozie strażackim. Naczelnik Piotr Panas, kierowca Andrzej Tkaczyk oraz ratownik medyczny Damian Sowa opowiedzieli o pracy strażaków, o wyposażeniu specjalistycznym pojazdów, jego nazewnictwem oraz przeznaczeniem użycia. Wszyscy bawili się świetnie, a przy okazji dowiedzieli się wiele interesujących i przydatnych w życiu rzeczy. Spotkanie zakończyło się lekcją pierwszej pomocy przedmedycznej. Członkowie drużyny zostali zapoznani z algorytmem postępowania w razie wypadku oraz resuscytacją krążeniowo-oddechową. Pod czujnych okiem ratownika medycznego ćwiczono „sztuczne oddychanie” i masaż serca. Działalność MDP w Krupem to dopiero początek. Drużynę powołano w celu szerszego zainteresowania młodzieży działalnością społeczną na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz przygotowania jej do bezinteresownej służby w szeregach OSP. Do podstawowych zadań MDP należy m.in.: podnoszenie wiedzy i umiejętności swoich członków w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej, organizowanie działalności kulturalno-oświatowej w środowisku z uwzględnieniem problematyki ochrony przeciwpożarowej, w tym m. in. prowadzenie kącika pamięci, kroniki, sprawowania opieki nad weteranami OSP, grobami poległych strażaków itp., rozwijanie sprawności fizycznej członków poprzez uprawianie różnych dyscyplin sportowych i turystyki, podejmowanie i realizacja innych zadań pożytecznych dla ochrony przeciwpożarowej i drużyny oraz macierzystej OSP. Podczas zbiórek uczą się między innymi: pracy w grupie, wzajemnego szacunku, udzielania pierwszej pomocy, podstawowych zagadnień pożarniczych, obsługi podstawowego sprzętu strażackiego. Serdeczne podziękowania strażakom, którzy poświęci swój wolny czas na tą ważną lekcję pożarnictwa i składamy najserdeczniejsze życzenia: „Aby codzienna praca dla dobra ludzi i społeczeństwa była dla Was satysfakcjonująca, a ratowniczy sprzęt strażacki wykorzystywany jedynie w czasie ćwiczeń. Rodzinom strażaków życzymy wytrwałości u boku ludzi, którzy ogarnięci pasją pożarnictwa i bezinteresownie niosący pomoc, niejednokrotnie muszą opuścić domowe pielesze śpiesząc na ratunek bliźniemu. Ilu wyjazdów - tylu powrotów!”

Opracowała Alicja Tomasik-Matysiak

Czytaj Galeria

Nowy plac zabaw przy naszej szkole

W listopadzie 2014 roku przy Zespole Nr5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Krupem oddano do użytku kolejny w gminie Krasnystaw plac zabaw współfinansowany ze środków rządowego programu "Radosna szkoła". Obiekt jest wyłożony bezpieczną dla użytkowników nawierzchnią oraz wyposażony m.in. w zestaw zabawowy, bujaki sprężynowe oraz huśtawki - wahadłową i "bocianie gniazdo". Cały plac o powierzchni około 240 metrów kwadratowych, jest otoczony trawnikiem i ogrodzony. Realizacja tej inwestycji kosztowała ponad 120 tysięcy złotych, z czego połowę samorząd otrzyma z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nowy plac zabaw ma służyć uczniom najmłodszych klas miejscowej szkoły, maluchom z przedszkola oraz pozostałym dzieciom ze wsi Krupe i okolic.
Czytaj Galeria

„Książki naszych marzeń”

„Nakręćmy się na czytanie!” – takie hasło przyświeca konkursowi organizowanemu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, który ma na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie do podejmowania inicjatyw na rzecz zwiększenia zainteresowania czytaniem książek wśród uczniów. My, uczniowie Szkoły Podstawowej w Krupem chcemy mieć wpływ na to, jakie książki będziemy czytać, dlatego postanowiliśmy wziąć udział w konkursie. Wspólnie stworzyliśmy listę książek, o przeczytaniu których marzymy. Nakręciliśmy także krótki filmik z udziałem uczniów klasy V i VI. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z naszą listą oraz filmem. Miłego czytania i oglądania!

Opracowała: Monika Głowacka

Książki Naszych Marzeń 

Andrzejki i Otrzęsiny w klasie I Gimnazjum

„Andrzejki” to impreza, która co roku cieszy się w naszej szkole dużą popularnością zarówno wśród tych najmłodszych jak i tych nieco starszych. Najpierw uczniowie poszczególnych klas wróżyli sobie w swoim gronie poprzez „lanie wosku”, „wychodzenie bucików za próg”, zabawy z butelką, ciastka z wróżbą, i inne. By następnie bawić się wspólnie na dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Młodzież bawiła się na parkiecie przy muzyce serwowanej przez DJ- Karola z klasy I gimnazjum. Dodatkową atrakcją były otrzęsiny uczniów klasy I gimnazjum zorganizowane przez koleżanki z II g. Wszyscy wspaniale się bawili i z uśmiechem na twarzy wrócili do domów.

Opracowała Izabela Józefowska

Czytaj Galeria

IV klasa w Chełmskich Podziemiach Kredowych

19 listopada 2014 roku uczniowie klasy IV szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią p. Alicją Tomasik-Matysiak wybrali się na wycieczkę do Chełmskich Podziemi Kredowych, aby spotkać się z Duchem Bieluchem. W podziemiach kredowych najbardziej niesamowite jest to, że skała na której leży miasto, jest wewnątrz tak dziurawa jak ser szwajcarski. Jedyny sposób aby się o tym przekonać to odwiedzenie jedynej w Europie kopalni kredy piszącej. Podziemia te znajdują się pod centralną częścią starej części Chełma. Dawniej były tu mury obronne miasta i otaczająca je fosa. Najdłuższy chodnik chełmskich podziemi kończy się szybem wentylacyjnym dokładnie w miejscu dawnego, nieistniejącego już ratusza. Spotkanie w podziemiach Ducha Bielucha zapewniło każdemu uczestnikowi wycieczki spełnienie jego marzeń… Niektóre spełniły się bardzo szybko bo już w drodze powrotnej ponieważ cała klasa odwiedziła MCDonald’s!

Opracowała: Alicja Tomasik-Matysiak

Andrzejki w klasach I-III Szkoły Podstawowej

26 listopada 2014r. w klasach I –III odbyły się andrzejki. Dzieci poznały tradycję andrzejek w Polsce. W programie tego magicznego dnia były wróżby przepowiadające przyszłość oraz zabawa przy muzyce. Wesołe chwile umilał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Przygotowaniem tej uroczystości zajęli się uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią.

Opracowała: Krystyna Kidyba

Czytaj Galeria

Najmodsi na Świecie Andersena w Chełmie

Dnia 18 listopada uczniowie klas I, II i III Szkoły Podstawowej w Krupem wyjechali do Chełmskiego Domu Kultury na sztukę teatralną pt. „Świat Andersena”. Celem wyjazdu było poznanie twórczości H.Ch. Andersena, poszerzenie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literackimi, poznanie pracy aktorów i sposobu zachowania się w teatrze. Dzieci miały okazję zobaczyć trzy baśnie: „Świniopas”, „Nowe szaty cesarza” oraz „Brzydkie kaczątko”. Każda z baśni przedstawiona była w innej formie teatralnej (żywy plan, maska, teatr lalek), dzięki czemu dzieci mogły poznać różne sposoby adaptacji dzieł literackich. Spektakl w reżyserii Andrzeja Wieczorka wystawił Wrocławski Teatr In – Art.

Opracowała Renata Długosz

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

"Czy to wczoraj, czy to dziś - dzieciom jest potrzebny miś" W związku z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia, we wtorek 25 listopada korytarze naszej szkoły oraz bibliotekę szkolną opanowały misie. Zgodnie z hasłem imprezy „Czy to wczoraj, czy to dziś - dzieciom jest potrzebny miś”, uczniowie i ci młodsi i ci nieco starsi przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki. Zabawa była doskonała. Wszyscy uczestniczyli w paradzie misiów. Wybraliśmy największego misia /właściciel Weronika Furgała- Ig/ i najbardziej oryginalnego /Klaudia Golec- klasa I g/. Właściciele tych misiów otrzymali nagrody. A wszyscy, którzy przyszli z misiami do szkoły dostali od organizatorki święta Izabeli Józefowskiej słodki upominek. W bibliotece szkolnej można było poczytać książeczki, których głównymi bohaterami są misie.

Opracowała Izabela Józefowska

Czytaj Galeria

Udział klasy III Gimnazjum w Koncercie Chwały w Lublinie

Uczniowie klasy III Gimnazjum 23 listopada 2014 r. wraz z panem Mariuszem Gronkowskim uczestniczyli w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata we Mszy Świętej i Koncercie Chwały. Koncert, a właściwie czas wspólnej modlitwy wyrażanej z entuzjazmem śpiewem i tańcem, rozpoczął się o godz. 19.00. Żywą i dynamiczną modlitwę uwielbienia prowadził o. Krzysztof Kralka, odpowiedzialny za Pallotyńską Szkołę Nowej Ewangelizacji w Lublinie. Koncert miał miejsce w Lublinie w kościele Wieczerzy Pańskiej. Tego dnia zespół Razem za Jezusem nagrywał swoją kolejną płytę. Większość wiernych na mszy i koncercie stanowili studenci lubelskich uczelni wyższych. Uczniowie gimnazjum dobrze się czuli w takim towarzystwie. Przekonali się, że msza i koncert w kościele mogą inaczej brzmieć i wyglądać niż zazwyczaj. Kto mógł tańczył, śpiewał razem z zespołem i około 2 tys. osób zgromadzonymi w kościele. Prawie trzydziestoosobowy chór, instrumenty smyczkowe, gitary elektryczne, flety i perkusja sprawiły, że serca i dusze otwierały się na działania Boga. Koncert trwał prawie 2 godziny, do Krupego wróciliśmy po godzinie 22.

Opracował: Mariusz Gronkowski

Czytaj Galeria

„Żeby Polska, była Polską”…

W czwartek 13 listopada społeczność Zespołu Nr5 w Krupem uczestniczyła w apelu z okazji dziewięćdziesiątej szóstej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie w strojach galowych zadumali się na chwilę nad wartością wolności. Apel utrzymany w nastroju lirycznym uświetnił występ chóru szkolnego, który zaśpiewał piosenki i pieśni poruszające uczucia patriotyczne. Była to piękna i wzruszająca lekcja historii.

Opracowała: Izabela Józefowska

Czytaj Galeria

Wyjazd do obozu zagłady na Majdanku w Lublinie

Dnia 14 listopada uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum Zespołu Nr5 w Krupem w liczbie 45 udali się na wycieczkę do obozu zagłady na Majdanku w Lublinie. Celem wyjazdu było zapoznanie młodzieży z miejscami pamięci narodowej. Swoim pobytem w tym miejscu uczniowie oddali hołd ofiarom nazizmu. Dla każdego z uczestników tego wyjazdu była to lekcja historii na żywo, historii o której powinien wiedzieć każdy kto chce nazywać siebie Polakiem i patriotą. Pobyt w Majdanku uświadomił uczniom wagę miejsca, które jest dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyją w wolnym i demokratycznym kraju. Uczniowie zostali oprowadzeni szlakiem, którym więźniowie trafiwszy do obozu byli przeprowadzani. Widzieli komory gazowe, w których zagazowywano na śmierć przy użyciu cyklonu B. Uczniowie widzieli również makietę obozu w jego pierwotnej formie, gdyż obecny stan obozu to tylko część tego czym obóz miał być wcześniej. Uczniowie obejrzeli dostępne zdjęcia osób przebywających w obozie, ich ubrania, obuwie oraz baraki mieszkalne. Wędrówkę po obozie zakończyli w mauzoleum, gdzie spoczywają prochy wykopane z kopców znalezionych na terenie obozu. W tym samym czasie co uczniowie naszej szkoły , Majdanek zwiedzała również grupa młodzieży z Izraela.

Opracowała: Izabela Józefowska

Czytaj Galeria

Używki i ich zagrożenia dla młodego organizmu

W poniedziałek 3.11.2014 r. w Gimnazjum Nr 5 w Krupem, odbyło się spotkanie uczniów klas II i III gimnazjum z panią z Państwowego Inspektoratu Sanitarnego w Krasnymstawie. Celem spotkania było uświadomienie naszym uczniom jak szkodliwie dla młodego człowieka są różnego rodzaju używki. Uczniowie poprzez prezentację multimedialną uzyskali wiele cennych informacji na temat zagrożeń wynikających z używania substancji psychoaktywnych w tym narkotyków oraz papierosów. Zostały dostarczone informację na temat nowych szkodliwych środków - dopalaczy. Nasi gimnazjaliści zapoznali się z formami leczenia uzależnień oraz ze wszelkimi sposobami zapobiegania uzależnieniu się od jakże bardzo szkodliwych różnych substancji psychoaktywnych.

Opracowała: Anika Łagowska

1 LISTOPADA DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Listopad to miesiąc, w którym szczególnie pamiętamy o zmarłych- o naszych bliskich, ale również o poległych żołnierzach. Na naszym terenie wiele jest pomników i cmentarzy z okresu I i II wojny światowej. Uczniowie naszej szkoły od lat odwiedzają i dbają o pomnik Nieznanego Żołnierza znajdujący się na cmentarzu parafialnym w Krupem, porządkują też groby bliskich i teren wokół nich, a potem w skupieniu zapalają znicze i chwilę modlitwy poświęcają poległym za nasz kraj oraz zmarłym krewnym.

Opracowała: Izabela Józefowska

Klaun Walduś z programem "Słuchaj przyrody - bądź eko"

27 października kolejny raz wystąpił u nas gościnnie Klaun Walduś z programem "Słuchaj przyrody - bądź eko". Bawił nas swoim śmiesznym zachowaniem i sztuczkami. Widownia, którą stanowili uczniowie klas I- VI szkoły podstawowej nie tylko uważnie oglądała występ i popisy Klauna Waldusia, ale brała też czynny udział w niektórych sztuczkach. Przez ponad godzinę dzieci bawiły się i jednocześnie uczyły "przez zabawę".

Opracowała: Izabela Józefowska

Galeria

150 lat szkoły w Małochwieju Dużym…

Dnia 24 października 2014 roku poczet sztandarowy naszej szkoły wspólnie z pocztami sztandarowymi szkół gminy Krasnystaw uczestniczył w uroczystości jubileuszu 150-lecia istnienia Szkoły w Małochwieju Dużym. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kaplicy pw. św. M. M.Kolbego w Małochwieju w intencji uczniów, nauczycieli i kadry kierowniczej. Następnie uroczysty pochód na czele z pocztami sztandarowymi szkół gminy Krasnystaw przeszedł na plac szkolny gdzie posadzono dąb pamięci, odsłonięto kamień upamiętniający nie istniejącą już pierwszą drewnianą szkołę, wzniesioną w czasie zaborów, oraz odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 150 lat istnienia szkoły. Dalsza część uroczystości i część artystyczna odbyły się w budynku szkoły.

Opracowała: Izabela Józefowska

Śladami Ginących Zawodów

Dnia 21 października 2014 r. klasa I gimnazjum wspólnie z wychowawczynią Izabelą Józefowską udała się szklakiem "ginących zawodów" do Muzeum Garncarstwa i Bednarstwa w Pawłowie. Uczestniczyliśmy w lekcji historyczno – artystycznej poświęconej „Ginącym zawodom”. Poznaliśmy tajniki starego rzemiosła, jakim jest garncarstwo, a więc potrzebne narzędzia, materiał i sposoby formowania naczyń lub przedmiotów. Zwiedziliśmy izbę bednarską, w której znajdowały się drewniane beczki oraz narzędzia do ich wyrobu. Po zapoznaniu się z teorią, zdobytą wiedzę postanowiliśmy wykorzystaliśmy w praktyce, a więc lepiliśmy gliniane naczynia. Każdy uczestnik wycieczki miał możliwość zmierzenia się z gliną i kołem garncarskim, co okazało się bardzo trudną pracą, wymagającą ogromnej precyzji, doświadczenia a niejednokrotnie i siły fizycznej. Pan przewodnik – jednocześnie świetny garncarz – z ogromną cierpliwością pomagał każdemu wykonać miseczkę lub dzbanuszek. Wyszliśmy trochę brudni, ale dumni z wykonanego dzieła! Wróciliśmy do szkoły zmęczeni, ale bogatsi o niezapomniane wrażenia. A pawłowskie naczynia będą wspaniałą ozdobą naszych domów.

Opracowała: Izabela Józefowska

Czytaj Galeria

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE

Dnia 15 października 2014 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel podczas, którego nasze koleżanki i nasi koledzy z klasy I zostali pasowani na uczniów i przyjęci do społeczności szkolnej. Była to zarazem okazja, by najmłodsi uczniowie pochwalili się swoją wiedzą, umiejętnościami i talentami. Pierwszoklasiści zaprezentowali część artystyczną w czasie której śpiewali piosenki i recytowali wiersze. Udowodnili również, że mają poczucie humoru – zjedli cytrynę z uśmiechem na twarzy. Po programie artystycznym nastąpił najważniejszy moment, dzieci złożyły ślubowanie na sztandar szkoły. Obiecały sumiennie wywiązywać się z obowiązków i przynosić swojej szkole dumę, a rodzicom radość. Po ślubowaniu dyrektor szkoły pan Henryk Długosz dokonał pasowania na uczniów.

Opracowała: Renata Długosz

Czytaj Galeria

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 13 października w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia przygotowana przez Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p.Aniki Łagowskiej, p.Grzegorza Morylowskiego oraz p.Krzysztofa Darmochwała . Uczniowie podziękowali swoim nauczycielom za trud nauczania wierszem i piosenką. Uśmiech na twarzach widzów akademii wywołały mądrości życiowe uczniów wypisywane w zeszytach, o których nie śniło się nawet filozofom oraz popularne piosenki ale z tekstami odwołującymi się do życia szkolnego uczniów i nauczycieli. Rada Rodziców złożyła życzenia nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej i przygotowała słodki poczęstunek. Wszystkim nauczycielom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego..

Opracowała:   Izabela Józefowska

Galeria

Spotkanie z Duchem Bieluchem w Chełmskich Podziemiach Kredowych

9 października 2014 roku uczniowie klasy I gimnazjum wspólnie z wychowawczynią p.Izabelą Józefowską wyruszyli na spotkanie z Duchem Bieluchem w Chełmskich Podziemiach Kredowych Pan przewodnik zaprosił gimnazjalistów do wspólnego zwiedzania królestwa Ducha Bielucha, mówiąc, że Duch Bieluch jest przyjacielem wszystkich dzieci i młodzieży i nie trzeba się go bać. W trakcie zwiedzania krętych podziemi uczniowie dowiedzieli się , że podziemia kredowe w Chełmie są zabytkową kopalnią kredy, i że jest to unikat górnictwa kredowego w Europie. Spotkanie z Duchem Bieluchem okazało się sympatycznym momentem wycieczki, a on sam obiecał spełnienie marzeń zwiedzających jego królestwo .

 

Opracowała   Izabela Józefowska
Galeria

Życie i kultura średniowiecznej Europy

Dnia 9 października 2014 roku w naszej szkole odbył się pokaz historyczny pod hasłem: „Życie i kultura średniowiecznej Europy”. Pokaz połączony z warsztatami dla uczniów, przybliżył im epokę średniowiecza. W programie żywej lekcji historii znalazły się m.in.:
• Prezentacja obyczajów i kultury epoki średniowiecza:
• Przegląd strojów, ekwipunku i uzbrojenia;
• Pojedynki wojów i rycerzy, także z udziałem uczniów;
• Dawne prawo średniowieczne i narzędzia tortur;
• Pasowanie na rycerza;
• Próba siły – próba ciężkiego miecza.
Pokaz historyczny oglądali uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z Przedszkola w Krupem, które przybyły do szkoły na nasze zaproszenie. Widzowie chętnie udzielali się we wszystkich formach tej lekcji: zakuwali się w dyby, pojedynkowali się z prowadzącymi lekcję, podejmowali dialog, w którym wykazywali się sporą wiedzą na temat średniowiecza. Uczniowie z żalem rozstawali się ze „średniowieczem” i z grupą Rekonstrukto, z pewnością przy najbliższej okazji będą chcieli to powtórzyć.

 

Opracowała   Izabela Józefowska
Galeria

Ciekawa lekcja przyrody - Wycieczka do rezerwatu Wodny Dół

Dnia 8 października 2014 roku uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Krupem uczestniczyli w ciekawej lekcji przyrody, która odbyła się w „Wodnym Dole” w Niemienicach. Uczniowie podążali za przewodnikiem, który prowadził ich ścieżką przyrodniczą wiodącą przez rezerwat. Ścieżka przyrodnicza utworzona w 2004 roku jest przedłużeniem trasy rowerowej prowadzącej z Krasnegostawu do rezerwatu "Wodny Dół" w leśnictwie Niemienice. Swój początek bierze w tak zwanej leśnej szkole - miejscu umożliwiającym rozpalenie ogniska oraz przeprowadzenie lekcji przyrodniczych w plenerze. Trasa umożliwia zapoznanie z charakterystycznymi dla Wyniosłości Giełczewskiej formami ukształtowania terenu i roślinnością. Na całej trasie rozmieszczono 42 barwne tablice dzięki, którym zwiedzający mogą zapoznać się z panującymi w lesie zależnościami, zagadnieniami związanymi z ochroną i hodowlą lasu oraz nauczyć się rozpoznawania gatunków drzew i krzewów. Zakończeniem tej niezwykle ciekawej lekcji było wspólne ognisko i pieniaczenie kiełbaski, którą wszyscy po trudach maszerowania ze smakiem skonsumowali.

 

Opracowała   Izabela Józefowska
Galeria

Uroczystości ku czci powstańców warszawskich pochodzących z Krasnegostawu i okolic

Dnia 3 października 2014 roku w Krasnymstawie poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w uroczystości ku czci powstańców warszawskich pochodzących z Krasnegostawu i okolic. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w intencji powstańców, którzy oddali życie w walce o wolność ojczyzny lub zmarli w późniejszych latach. Po Mszy poczty sztandarowe szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta i powiatu krasnostawskiego oraz wszyscy przybyli goście przeszli przez Rynek Miejski pod kamienicę zwaną Domem Sobieskich, stojącą na rogu ulicy Żurka. Tam uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową ku czci „Krasnostawian – Powstańców Warszawskich”. Ta część uroczystości zakończyła się wręczeniem młodzieży wchodzącej w skład szkolnych pocztów sztandarowych okolicznościowych medali i plakatów zawierających nazwiska wszystkich powstańców umieszczonych na pamiątkowej tablicy. Następnie w Krasnostawskim Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia. Przedstawiona została na niej historia życia harcerki i powstańczej sanitariuszki Barbary Wajszczuk.

 

Opracowała   Izabela Józefowska
Galeria

Uroczystości w Krynicy

Dnia 21 września 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości nadania imienia Franciszka Żurka Wiejskiemu Domowi Kultury w Krynicy. Uroczystość odbyła się z udziałem członków rodziny Franciszka Żurka, a także przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz delegacji stowarzyszeń i mieszkańców. Uroczystość rozpoczęła polowa msza święta pod przewodnictwem księdza kanonika Andrzeja Jeżyny, proboszcza parafii Św. Józefata w Rejowcu, do której należy Krynica, podczas której Zespół Nr5 w Krupem reprezentował poczet sztandarowy. Po eucharystii odczytano oficjalny akt nadania WDK imienia Franciszka Żurka oraz list od jego córki. Podczas uroczystości odsłonięto także kamień i pamiątkową tablicę, krasnostawski regionalista Lucjan Cimek wygłosił prelekcję na temat życia i działalności Franciszka Żurka, a uczniowie naszej szkoły zaprezentowali patriotyczny montaż słowno-muzyczny. W części artystycznej wystąpiły również zespoły Gminnego Centrum Kultury, w tym Kapela Cukrowniacy i Styrta oraz kapela z Rejowca. Uczestnicy spotkania mogli też zapoznać się ze starym i nowym wydaniem książki pod tytułem "Powiat krasnostawski w walce o niepodległość", autorstwa Franciszka Żurka.

 

Opracowała   Izabela Józefowska
Galeria

Sprzątanie świata 2014

Dnia 19 września 2014 r. uczniowie Zespołu Nr 5 w Krupem, a przede wszystkim członkowie Szkolnego Koła PCK, z ogromnym zaangażowaniem przyłączyli się do akcji pt. „Sprzątanie świata”. W ciągu kilku godzin lekcyjnych uczniowie pod opieką nauczycieli zbierali śmieci w pobliżu szkoły i na terenie wsi. Akcja zawsze motywuje wszystkich uczestników do dbania o środowisko, a także integruje całą społeczność szkolną. „Sprzątanie świata” jest obecnie bardzo popularne na całym świecie, a po raz pierwszy odbyło się w Australii w 1989 r. kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wspólnie posprzątało tereny portu. W Polsce akcję „Sprzątanie świata” rozpoczęła Mira Stanisławska-Meysztowicz. Począwszy od 1994 r. uczniowie, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy co roku sprzątają swoje miasta i wsie po to, żeby żyć w czystszym otoczeniu.

 

Opracowała   Agnieszka Sawicz
Galeria

DNI CHLEBA W MAŁOCHWIEJU MAŁYM

W tym roku podwójny wymiar w miały uroczystości Dożynkowe. Dożynki Gminne pod hasłem Święto Chleba i uroczyste otwarcie Wiejskiego Domu Kultury w Małochwieju Małym. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kaplicy pw. św. M.M. Kolbego, po której barwny korowód z dożynkowymi wieńcami przeszedł pod WDK. Obiekt poświęcił ks. proboszcz Henryk Kapica zaś przecięcia wstęgi dokonały władze gminy Krasnystaw, radni oraz zaproszeni goście. Otwarty obiekt jest nowoczesny i funkcjonalny. W jego skład wchodzi m.in. sala widowiskowa, sala komputerowa, biblioteka i siłownia. Jest przyjazny osobom niepełnosprawnym. W pomieszczeniach były zaprezentowane obrazy, grafiki, plansze oraz galerię zdjęć prezentujących historię Małochwieja Małego. Po uroczystym otwarciu dożynkowy korowód udał się na plac sportowy gdzie oficjalnie powitano zaproszonych gości, wniesiono 7 dożynkowych wieńców a następnie zaprezentowano obrzęd . W okolicznościowych przemówieniach glos zabrali: w imieniu Wojewody Lubelskiego Pani Anna Wójcik, Pan Henryk Czerniej wicestarosta krasnostawski oraz Pan Janusz Korczyński Wójt Gminy Krasnystaw. Po uroczystościach głównych na scenie wystąpiły zespoły tj. Zespół Hopryna, Zespół Styrta, Kapela Łopieńczacy i wiele innych. Naszą szkołę reprezentował pan dyrektor Henryk Długosz i uczniowie biorący udział w zespołach muzycznych.

 

Opracował   Zespół Redakcyjny
Galeria

WITAJ SZKOŁO

Dnia 1 września 2014 r. miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. O godzinie 8.00 rozpoczęła się Msza Św. w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły w pobliskim kościele parafialnym odprawiona przez proboszcza ks.Zygmunta Klicha. Następnie wszyscy na niej zgromadzeni udali się do szkoły. Na początku uroczystości wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano Hymn Polski. Pan dyrektor Henryk Długosz, powitał wszystkich zgromadzonych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów oraz życzył wszystkim uczniom szkoły jak największych sukcesów w nauce, a szczególnie klasom: szóstej oraz trzeciej gimnazjum, przed którymi trudne zadanie w postaci egzaminów zewnętrznych. Serdecznie powitał wśród uczniów, tych którzy tego dnia po raz pierwszy pojawili się w szkole a mianowicie pierwszoklasistów. Podczas części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem pań: Renaty Frańczuk oraz Agnieszki Sawicz uczniowie wspominali ważne wydarzenie z historii Polski- wybuch II wojny światowej, której 75 rocznica przypadała w dzień rozpoczęcia roku szkolnego. Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas. Życzymy wszystkim uczniom naszej szkoły wielu sukcesów, dobrych wyników w nauce, a szóstoklasistom i uczniom klasy III gimnazjum powodzenia na egzaminach.

 

Opracował   Zespół Redakcyjny

Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

27 czerwca 2014r. to dla uczniów czas oczekiwanego odpoczynku od zajęć szkolnych ale też i czas rozstań. Uczniowie klasy III Gimnazjum pożegnali mury naszej szkoły. Będziemy mieli w pamięci wasze sukcesy i uśmiechy które towarzyszyły nam w roku szkolnym 2013/2014. Nie będziemy mówili żegnajcie ale do widzenia bo jesteście zawsze mile widziani w swojej szkole.

 

Opracował   Zespół Redakcyjny
Galeria

Airport Lublin

Dnia 18.06.2014 r. w czniowie naszej szkoły wraz z opiekunami Izabelą Józefowską, Moniką Głowacką i Mariuszem Gronkowskim czestniczyli w wyjeździe do prtu lotniczego w Lublinie. Zostaliśmy zapoznani z procedurami jakie obowiązują na lotnisku, byliśmy świadkami przylotu i odlotów samolotów.

 

Opracował   Zespół Redakcyjny
Galeria

„Mam możliwości – chcę mieć szansę” - podsumowanie projektu

Dnia 13.06.2014 r. w Zespole Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Krupem zostały wręczone pamięci USB uczniom biorącym udział w projekcie „Mam możliwości – chcę mieć szansę”. Przenośne pamięci wręczył pan Tomasz Barczuk i pani Ewelina Janowczyk, nasi goście przed wręczeniem pamięci obejrzeli podsumowanie projektu w formie filmu i prezentacji multimedialnych.

 

Opracował   Zespół Redakcyjny
Galeria

Projekt edukacyjny w klasie II Gimnazjum

Dnia 29 maja 2014 r. odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego. Uczniowie klasy II gimnazjum zrealizowali projekt pt. „Zapożyczenia z języka angielskiego istniejące w mowie młodzieży”. Na prezentację przybyli rodzice uczniów, dyrektor szkoły p. Henryk Długosz, wychowawczyni, a także uczniowie klasy I gimnazjum wraz z wychowawczynią. Na początku uczennice Magdalena Demczuk i Dominika Budzyńska przedstawiły prezentację multimedialną pt. „ O co kaman czyli zapożyczenia z języka angielskiego istniejące w mowie młodzieży”, którą wspólnie wykonali wszyscy uczniowie klasy. Na zakończenie prezentacji multimedialnej odbył się quiz z nagrodami skierowany do rodziców uczniów, w którym pytano rodziców co oznaczają w języku polskim popularne zapożyczenia z języka angielskiego. Następnie zaprezentowano skecz polsko-angielski - „Mariolka i Gabryśka idą na party”. W roli Mariolki wystąpiła Aleksandra Furgała, a Gabryśki – Zuzanna Skiba. Skecz zawierał fragmenty znanych wypowiedzi Mariolki z kabaretu „Paranienormalni”. Kolejny skecz, napisany przez nauczycielkę języka angielskiego p. Agnieszkę Sawicz, przedstawiał przykładową rozmowę nastolatków na temat popularnego Facebooka. Rozmowę podsłuchiwała i komentowała babcia jednego z nastolatków. W roli babci wystąpił Szymon Żyłowski, wnuka – Paweł Watras, ojca Pawła –Błażej Wilgocki, matki – Aleksandra Furgała, a kolegi Pawła– Sebastian Suszek. W kolejnej części prezentacji projektu uczniowie Krzysztof Daniluk i Patryk Wójtowicz przedstawili wyniki ankiety o zapożyczeniach językowych, którą przeprowadzili wśród nauczycieli szkoły. Następnie wszyscy goście obejrzeli czterominutowy fragment wykładu profesora Jana Miodka pt. „O co kaman”. Profesor cytował wypowiedzi nastolatków zawierające anglicyzmy oraz wyraził swoją opinię na temat ich częstego używania przez młodzież polską. Następnie uczennica Weronika Krupa przedstawiła quiz dla klasy I gimnazjum, w którym pytała o znaczenie przykładowych zapożyczeń językowych. Na koniec prezentacji uczennica Zuzanna Skiba wyraziła opinię uczniów klasy II gimnazjum na temat stosowania zapożyczeń z języka angielskiego, a także zapytała kolegów i koleżanki z I klasy gimnazjum o to, co sądzą o anglicyzmach i czy sami je stosują w swoich wypowiedziach. Dziękujemy gościom za przybycie na prezentację.

 

Opracowała:   Agnieszka Sawicz
Galeria

Szynobusem do Zamościa - Fotorelacja

W dniu 04.06. 2014 roku dzieci z klas I – V Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami p. Alicją Tomasik-Matysiak, p. Renatą Frańczuk, p. Anną Rataj, p. Renatą Długosz, p. Krystyną Kidybą uczestniczyły w wycieczce. Główne atrakcje rozpoczęły się na dworcu PKP Krasnystaw Fabryczny, skąd dzieci wyruszyły szyno busem w kierunku Zamościa. Po przybyciu na miejsce zorganizowaną grupą wszyscy udaliśmy się do Zoo, aby podziwiać dzikie zwierzęta. Po dłuższym zwiedzaniu był czas na krótki posiłek i zakup pamiątek. Następnie wyruszyliśmy w kierunku Starego Miasta, gdzie mieliśmy okazję usłyszeć hejnał ( z czterech stron świata) na renesansowej starówce. Po krzepiącym odpoczynku i pysznych lodach wróciliśmy na stację PKP, aby wrócić szyno busem do domu. Bardzo ucieszył nas widok rodziców czekających na wycieczkowiczów. Wyjazd ten połączony ze świętem Dnia Dziecka był dla wszystkich cudownym przeżyciem.

 

Galeria

„Alkoholowy świat – to nie moje życie ”

Dnia 09.06.2014 r. w Zespole Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Krupem odbył się konkurs profilaktyczny - „Alkoholowy świat – to nie moje życie ”, który przeznaczony był dla uczniów klas I – VI Szkoły Podstawowej oraz I-III Gimnazjum. Celem konkursu było: kształtowanie zdrowego stylu życia i inspirowanie harmonijnego rozwoju organizmu, utrwalenie wiedzy na temat alkoholu i jego wpływu na organizm człowieka, uświadomienie własnej odpowiedzialności za ochronę zdrowia i życia, wskazanie na szkodliwość używek oraz ukazanie zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia, integracja społeczna uczestników, zaprezentowanie talentów poprzez zorganizowanie wystawy. Konkurs złożony był z dwóch części: I część konkursu - konkurs plastyczny II część konkursu - quiz z wiedzy z profilaktyki uzależnień

 

Opracowała   Anika Łagowska
Czytaj Galeria

KAROL CHUDZIAK NAJLEPSZY W SWOJEJ KATEGORI WIEKOWEJ W XI EDYCJI GMINNEGO KONKURSU „ MATEMATYCZNA DRABINKA” w Małochwieju Dużym.

Dnia 28 maja odbyła się XI edycja gminnego konkursu „ Matematyczna Drabinka”. Laureatami w kategorii klas I – III szkoły podstawowej zostali: Natalia Szczupak oraz Mateusz Chmielewski, których do konkursu przygotowywała pani Renata Długosz. W kategorii klas IV-VI najwyższa liczbę punktów wśród laureatów i nagrodę ufundowaną przez dyrektora szkoły w Małochwieju Dużym otrzymał Karol Chudziak –uczeń klasy VI przygotowywany przez panią Annę Smyk. W kategorii klas I – III gimnazjum laureatką została Barbara Daniluk również przygotowywana przez panią Annę Smyk. Gratulujemy laureatom!

 

Opracowała   Anna Smyk

DZIEŃ PATRONA W NASZEJ SZKOLE

„Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno” – te ważne słowa wypowiedziane kiedyś przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego stały się mottem Dnia Patrona Zespołu Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Krupem. Placówka z dumą nosi imię tego wybitnego i niezłomnego Polaka. Szkoła obchodziła w tym roku Święto Patrona dnia 27 maja. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną przez ks. Zygmunta Klicha. Po mszy głos zabrał dyrektor szkoły pan Henryk Długosz witając wszystkich zebranych gości, nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Dzień ten zaszczycili swoją obecnością: pani Anna Rapa – Inspektor Oświaty, pan Tomasz Barczuk - kierownik referatu Urzędu Gminy Krasnystaw, pani Marta Fyk - dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaślikowie, pani Małgorzata Policha - dyrektor Zespołu Nr 1 w Siennicy Nadolnej, pan Wiesław Bojarczuk - dyrektor Zespołu Nr 4 w Małochwieju Dużym, pani Joanna Ćwikła - dyrektor Gminnego Przedszkola w Siennicy Nadolnej, pan Wiesław Kocimski - Prezes OSP w Krupem i pan Wojciech Kostrzanowski - Przewodniczący Rady Rodziców. Pan Tomasz Barczuk odczytał okolicznościowy list Wójta Gminy Krasnystaw pana Janusza Korczyńskiego skierowany do społeczności szkolnej. Po części oficjalnej uczniowie Zespołu Nr 5 zaprezentowali montaż słowno – muzyczny przygotowany przez nauczycieli: panią Monikę Głowacką, panią Dorotę Bieleszę i pana Krzysztofa Darmochwała. Przypomniana została sylwetka Prymasa Tysiąclecia, jego niezłomna wiara w Boga, zaangażowanie społeczne, przeciwności losu, jakie pokonał oraz spuścizna, którą po sobie pozostawił. Kardynał Stefan Wyszyński odszedł, ale jednocześnie pozostał – jako wielki autorytet i wzór do naśladowania. Pozostawił po sobie nigdzie niezapisany „testament”, a w nim wartości, które powinny być na pierwszym miejscu w życiu każdego młodego człowieka: szacunek i miłość dla bliźniego, rodzina, wolność, sprawiedliwość, pracowitość, miłość do Ojczyzny i wiara w Boga. Po występie uczniowie zostali nagrodzeni w pełni zasłużonymi brawami. Swoją postawą podczas uroczystości udowodnili, że dokładnie rozumieją wiele wskazówek życiowych udzielonych przez Prymasa. Miłym akcentem dnia był również kiermasz ciast przygotowany przez rodziców. Za przygotowanie uroczystości oraz jej całej oprawy wszystkim zaangażowanym nauczycielom, rodzicom i uczniom serdecznie dziękujemy.

 

Opracowała   Dorota Bielesza
Czytaj Galeria

Wygrana w „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

Historia górą! Gminny konkurs historyczny „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” „… sami nie wiecie, co posiadacie.” Tak mawiał poeta. I tak też jest w życiu. Dlatego już po raz szósty odbył się organizowany przez Zespół nr 3 Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krasnymstawie konkurs o tematyce regionalnej. Tym razem, jak i w latach poprzednich, miał on miejsce w Wiejskim Domu Kultury w Niemienicach. Konkurs doskonale wpływa na współpracę szkół gminnych. Uczniowie biorący udział w konkursie poszerzają swoją wiedzę historyczną, przyrodniczą i kulturową dotyczącą regionu. Dlatego w dniu 7 maja 2014 roku spotkali się uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej i klas I – III gimnazjów z terenu Gminy Krasnystaw. Do konkursu zgłosiły się 3 szkoły podstawowe i 3 gimnazja. Prace uczniów oceniało jury w składzie: poeta Jan Henryk Cichosz, pracownik Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie Mateusz Soroka i pracownik WDK w Niemienicach Anna Atras. Uczniowie szkoły podstawowej musieli wykazać się znajomością tematyki regionalnej na teście wiedzy, a później przedstawić prezentację multimedialną na temat osoby nieznanej szerszemu gronu, a posiadającej jakąś pasję, którą warto promować. Uczniowie gimnazjum również mieli do rozwiązania test wiedzy o regionie, a następnie prezentowali przygotowany przez siebie wywiad z ciekawą osobą z najbliższego otoczenia, która posiada jakąś pasję czy hobby. Musimy się pochwalić, że zarówno uczniowie szkoły podstawowej: Joanna Daniluk i Jakub Sadowski, jak i gimnazjum: Barbara Daniluk i Natalia Farian zajęli na tym konkursie pierwsze miejsce. Warto również podkreślić, że dziewczyny reprezentujące gimnazjum zostały zwyciężczyniami tego konkursu już po raz trzeci z rzędu. Serdecznie GRATULUJEMY zwycięzcom!

 

Opracowała   Izabela Józefowska
an image Czytaj

Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

Jak co roku w naszej szkole uroczystą akademią uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dnia 8 maja 2014 roku wszyscy uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej i obejrzeli ciekawą inscenizację. Aktorzy i chórzyści w piękny sposób przybliżyli nam wagę tego wydarzenia dla Polski, Europy i świata. Wspaniale zaśpiewane pieśni pozwoliły nam się przenieść do roku 1791. Oglądając to przedstawienie mogliśmy zrozumieć mentalność ówczesnych ludzi. Wiemy też jak doniosłe znaczenie ma dla nas wszystkich Konstytucja.

 

Opracowała   Izabela Józefowska
an image Czytaj Galeria

Uczniowie Naszej Szkoły Najlepsi w Konkursie plastycznym „Wielkanoc w Tradycji Polskiej – Pisanka Wielkanocna”

Dnia 7 maja 2014 r. w Gminnym Centrum Kultury w Krasnymstawie z/s w Siennicy Nadolnej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Wielkanoc w Tradycji Polskiej”. Wręczenie nagród miało miejsce podczas eliminacji gminnych Konkursu Recytatorskiego, w którym nasze uczennice z kl. III szkoły podstawowej Natalia Szczupak oraz Luiza Dulbas otrzymały nagrody i tym samym zakwalifikowały się do eliminacji powiatowych. Laureatami konkursu plastycznego na najpiękniejsze pisanki zostali również uczniowie naszej szkoły. W kategorii wiekowej 6-9 lat nagrody otrzymali: Adrian Pastuszak z kl. I, Kuba Kowalczyk z kl. I i Patryk Litwin z kl. II szkoły podstawowej. W kategorii wiekowej 10-12 lat nagrodzony został Jakub Golec z kl. IV oraz wyróżniony Dawid Wójcik z kl. V szkoły podstawowej. Natomiast wśród gimnazjalistów nagrody otrzymały Barbara Daniluk z kl. III gimnazjum oraz Magdalena Demczuk z kl. II gimnazjum. Laureatom konkursu recytatorskiego oraz plastycznego serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Opracowała   Dorota Bielesza

Wielki sportowy sukces naszych dziewcząt

Dzień 7 maja 2014 roku na długo pozostanie w pamięci sportowej drużyny dziewcząt z naszej szkoły. Sukcesem zakończył się bowiem wyjazd na rejonowy etap rozgrywek w piłce nożnej. Uczennice z klas I-III gimnazjum po zaciętej walce ostatecznie zajęły trzecie miejsce. Jest to ogromny sukces sportowy naszej szkoły . Pierwszym krokiem do niego było zwycięstwo drużyny dziewcząt w gminnych zawodach, otwierających drogę do dalszego etapu rozgrywek. Dlatego też ponowne zajęcie pierwszego miejsca, tym razem w powiecie, było ogromną motywacją do dalszego wysiłku. Drużyna w składzie: Zaj Dominika, Skiba Zuzanna, Furgała Aleksandra, Mazurkiewicz Natalia, Truskowska Paulina, Mazur Monika, Mysiak Weronika, Krupa Weronika, Żołnacz Paulina, Huba Paulina, prowadzona przez nauczyciela wychowania fizycznego Grzegorza Morylowskiego stanęła na wysokości zadania. Poziom gry dziewcząt potwierdził ich znakomitą dyspozycję, uwolnił sportową pasję. Udział uczniów w każdych zawodach sportowych to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań i kształtowania postawy aktywności fizycznej. Jeżeli dochodzi do tego tak wielki sukces sportowy, to motywacja zawodników jest jeszcze większa, wzrasta także poczucie ich osobistej wartości . Mamy nadzieję że to zwycięstwo otwiera nam drogę do dalszych sportowych sukcesów.

 

Opracował   Grzegorz Morylowski
an image Czytaj Galeria

DZIEŃ ZIEMI

6.V.2014r. odbyła się akademia z okazji Dnia Ziemi pod hasłem ,,MY JESTEŚMY CZĄSTĄ ZIEMI , A ONA JEST CZĄSTKĄ NAS” Uroczystość przygotowali uczniowie klasy II szkoły podstawowej pod kierunkiem wychowawczyni pani Krystyny Kidyby. Uczniowie poprzez wiersze, piosenki i słowo wiążące uświadamiali wszystkich obecnych o konieczności dbania o najbliższe środowisko. Uroczystość zakończył pokaz strojów ekologicznych przygotowanych przez uczniów z klasy V szkoły podstawowej i I – III gimnazjum pod kierunkiem pani Celiny Kowal.

 

Opracowała   Krystyna Kidyba
an image Galeria

WYGRALIŚMY VII Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego „Deutsche Sprichwörter„

Już po raz siódmy w Zespole Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Krupem spotkali się młodzi pasjonaci języka niemieckiego. 30 kwietnia 2014 odbyła się siódma edycja Międzyszkolnego Konkursu Przysłów Niemieckich . Udział w konkursie wzięli uczniowie gimnazjów z Krasnegostawu, Rejowca, Siennicy Nadolnej , Gorzkowa oraz Krupego. Celem konkursu było przybliżenie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, ich tradycji i kulturze . W ramach rozgrywanych konkurencji uczniowie odgadywali kalambury, układali puzzle, rozwiązywali krzyżówkę. Największy aplauz wśród widzów wzbudziły odgrywane przez uczestników humorystyczne mini-scenki teatralne do wybranych przez siebie przysłów. Tłem konkursu były ilustrujące przysłowia prace plastyczne, wykonane przez przedstawicieli wszystkich uczestniczących szkół. Zwyciężyła drużyna Gimnazjum w Krupem, drugie miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum w Siennicy Nadolnej , na trzecim znalazła się drużyna Gimnazjum w Gorzkowie. Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom konkursu : Bankowi Spółdzielczemu w Krasnymstawie , panu Andrzejowi Łukaszewskiemu z Przedsiębiorstwa „Brunpol” w Krupem , panu Piotrowi Tubielewiczowi z Zakładu Wulkanizacyjnego w Krupem, pani Sylwii Szaron ze Sklepu Odzieżowego „To tu” w Krasnymstawie ,panu Andrzejowi Pastuszakowi z Zakładu Mechaniki Pojazdowej w Krupem , pani Marioli Janiec ze Sklepu Ogólnospożywczego w Krupem, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie , panu Grzegorzowi Frańczukowi . Dzięki ich życzliwości uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody oraz poczęstunek.

 

Opracowały   Marzena Szydłowska i Renata Olida
an image Czytaj  Galeria

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BIEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM Etap Gminny

W dniu 28 kwietnia 2014r w Zespole nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem odbył się Etap Gminny Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjum z Gminy Krasnystaw, a były to szkoły: z Siennicy Nadolnej (opiekun: Dariusz Dubaj), Nr 3 z Krasnegostawu (op. Paweł Haładyj), Małochwieja Dużego (op. Andrzej Jasionowski), Krupego (op. Alicja Tomasik-Matysiak i Grzegorz Morylowski), Gimnazjum Nr 2 w Zakręciu (op. Piotr Bielesza) oraz Szkoły Podstawowej w Jaślikowie (op. Artur Grzesiak). Celem turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu. Impreza została przygotowana przez nauczycieli uczących w Zespole Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem Alicję Tomasik - Matysiak i Grzegorza Morylowskiego wraz z Komendą Powiatową Policji w Krasnymstawie, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Chełmie oraz Gminą Krasnystaw. Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjum i szkoły podstawowe. Turniejowe zmagania rozpoczęły się testem wiedzy z zakresu ruchu drogowego, nad prawidłowym przebiegiem czuwał naczelnik ruchu drogowego podinsp. Janusz Pudźwa z KPP w Krasnymstawie oraz przedstawiciel WORD w Chełmie p. Zbigniew Radziejczuk. Czytaj więcej.....

 

Opracowała Alicja Tomasik – Matysiak
an image Czytaj  Galeria

III miejsce w Konkursie Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”

W dniu 30 kwietnia 2014r. uczniowie szkoły podstawowej w składzie: Oliwia Haratym (kl. IV), Marta Szadura (kl. V) i Karol Chudziak (kl.VI) reprezentowali naszą szkołę w Konkursie Wiedzy Prewencyjnej „Jestem Bezpieczny”. Konkurs odbywa się już od wielu lat, a organizotorem jest KPP w Krasnymstawie, natomiast gospodarzem etapu gminnego była Szkoła Podstawowa w Jaślikowie. Po zaciętej rywalizacji i dwóch dogrywkach nasza drużyna zajęła ostatecznie III miejsce. Dogrywki świadczą o bardzo wysokim poziomie wiedzy wszystkich uczestników. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

 

Opracowała Alicja Tomasik-Matysiak
an image Czytaj  Galeria

Z wizytą u Wójta…

Dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej w Krupem przed świętami Wielkanocnymi w ramach zajęć dydaktycznych zrobiły stroiki i kartki świąteczne. W środę 16.04.2014 roku delegacja uczniów klasy I Adrian Pastuszak, Mikołaj Cichosz, Jakub Panas wraz z wychowawczynią Renatą Frańczuk pojechała do Urzędu Gminy w Krasnymstawie złożyć życzenia świąteczne oraz wręczyć stroiki i kartki pracownikom Urzędu. Dzieci w podziękowaniu za stroiki i kartki dostały koszyk czekolad z czego bardzo się ucieszyły i po powrocie do szkoły podzieliły się z klasą. Renata Frańczuk
an image Czytaj  Galeria

Życzenia Wielkanocne

an image

Wyróżnienie w „Inspiracjach Filmoteką Szkolną”

Andrzej Daniluk i Adrian Kostrzanowski wyróżnieni na XII Powiatowym Konkursie Filmowym „Inspiracje Filmoteką Szkolną” Dnia 11 kwietnia 2014r. w sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbył się finał XII Powiatowego Konkursu Filmowego „Inspiracje Filmoteką Szkolną”. Wzięli w nim udział również nasi uczniowie z klasy I gimnazjum: Andrzej Daniluk, Adrian Kostrzanowski i Sebastian Tomaszewski. Uczniowie w bieżącym roku szkolnym uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych z edukacji filmowo- medialnej, które realizowane są w naszej szkole w ramach projektu „Mam możliwości- chcę mieć szansę”. Prowadzi je nauczycielka języka polskiego p. Dorota Bielesza. W ramach tych zajęć uczniowie przygotowali się do konkursu filmowego oraz wykonali plakaty do wybranych przez siebie filmów. Były to: „Wesele” w reż. Andrzeja Wajdy, „Cześć Tereska” w reż. Roberta Glińskiego oraz „Historia kina w Popielawach” Jana Jakuba Kolskiego. Gratulujemy naszym uczniom: Andrzejowi Danilukowi oraz Adrianowi Kostrzanowskiemu wyróżnienia w kategorii plakat filmowy w XII Powiatowym Konkursie Filmowym i życzymy dalszych sukcesów.
an image Czytaj 

Na początku było... jajko, czyli o wielkanocnej tradycji robienia pisanek

Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego, wspominają o nim Owidiusz, Pliniusz Młodszy i Juwenalis. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Jak do wielu wydarzeń i rzeczy, również do pisanek wielkanocnych jest przytaczana legenda. Głosi oni, że Święta Magdalena, podążając do grobu Jezusa Chrystusa w Niedzielę Zmartwychwstania, nosiła ze sobą dużo jajek na posiłek dla Apostołów. Po spotkaniu zmartwychwstałego Pana, spostrzegła, że jajka które niosła, z radości zmieniły swój kolor na czerwony i do dnia dzisiejszego na pamiątkę tego wydarzenia ludzie malują je na Święta Wielkanocne. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka mają różne nazwy: Drapanki powstają przez drapanie ostrym narzędziem zewnętrznej barwionej powłoki jajka, technika spotykana głównie w Polsce i Austrii Kraszanki (zwane też malowankami lub byczkami) powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, dawniej uzyskiwanym wyłącznie ze składników naturalnych. Używano roślin, które pozwalały na uzyskanie różnych kolorów: brązowy (rudy): łupiny cebuli czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka różowy: sok z buraka Pisanki mają różnobarwne desenie. Powstają przez rysowanie (dawniej: pisanie) na skorupce gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, kozików, szydeł, słomek i drewienek Oklejanki (naklejanki) są przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru, tkaniny, również nicią lub włóczką wełnianą itp. Nalepianki – popularne zwłaszcza w dawnym województwie krakowskim i w okolicach Łowicza. Powstaje przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru. Ażurki - pisanki ażurowe – są wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich i strusich. Technika polega na nawiercaniu w skorupce otworów przy pomocy wiertarki i malutkiego wiertła, miniszlifierki, piaskarki, turbiny dentystycznej, frezarki CNC. Wydmuszka z nawierconymi wzorami jest malowana najczęściej farbą akrylową. Znane są jeszcze rysowanki i skrobanki. Uczniowie naszej szkoły kultywując tradycje przed Świętami Wielkanocnymi przygotowali wspaniałe kraszanki, pisanki, oklejanki...... WESOŁYCH ŚWIĄT!
an image Czytaj 

KONKURS -10 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

W 2014 roku przypada 10 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Departament Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie przygotował akcję informacyjną dla szkół gimnazjalnych. Jej celem było dotarcie do wszystkich gimnazjów na Lubelszczyźnie i zapoznanie uczniów z efektami wykorzystania środków unijnych, które mogliśmy zaobserwować na przestrzeni 10 lat od akcesji Polski do UE. W ramach wydarzenia powstał krótki film animowany, który miał przybliżyć młodzieży tematykę funduszy europejskich. Animacja w prosty, przestępny i jednocześnie zabawny sposób przekazała podstawowe informacje o Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego oraz Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego. Tylko z tych dwóch unijnych programów, od 2006 do 2013 roku, do naszego regionu trafiło blisko 6 miliardów euro. Film miał również pokazać gimnazjalistom jak wiele pozytywnych zmian zaszło w ich najbliższym otoczeniu dzięki tym środkom. Uczniowie naszej szkoły z chęcią i zaangażowaniem przystąpili do konkursu, który został przygotowany i przeprowadzony przez nauczycielki historii: p.Grażynę Zahor oraz p.Izabelę Józefowską dotyczącego wyżej wymienionej tematyki. Aby uczniowie, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie, mogli się do niego odpowiednio przygotować, opracowano Skrypt wiedzy o funduszach europejskich i Regionalnym Programie Operacyjnym. W konkursie wzięło udział 19 gimnazjalistów. Pierwsze miejsce zajęła w nim Monika Mazur, drugie miejsce przypadło Patrykowi Mazurowi, natomiast trzecie miejsce zajęła Magdalena Demczuk. Zwycięzcom Gratulujemy! Serdeczne podziękowania składamy Urzędowi Marszałkowskiemu w Lublinie za fantastyczne nagrody - tablet , słuchawki oraz nagrody pocieszenia.
an image Czytaj Galeria

Na rozdaniu nagród „Zacny uczynek”

Dnia 28 marca 2014 roku przedstawiciele Gimnazjum Nr 5 w Krupem uczestniczyli w corocznie organizowanej uroczystości przyznania nagrody Fundacji „Zacny uczynek”. Nagroda "Zacnego uczynku" została ufundowana i przyznana po raz pierwszy w 2005 roku. Jej twórcami byli Roman Żelazny i Piotr Mroczyk.Jest przyznawana za bezinteresowne działania, u podstaw których leży szlachetność, honor, przestrzeganie prawa i godności człowieka. Laureatami tej nagrody byli miedzy innymi: Lech Wałęsa, Janusz Korczyński, Marek Edelman, Krystyna Janda, Andrzej Wajda i wiele innych wybitnych postaci. W tym roku statuetkę „Złotego uczynku” otrzymał Krzysztof Grabczuk - wicemarszałek województwa lubelskiego,działacz samorządowy i społecznik. Młodzież naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w niezwykle ciekawym panelu dyskusyjnym poświęconym problemowi tolerancji, który odbył się tego dnia z udziałem zaproszonych gości: pani poseł Joanny Muchy, pana Krzysztofa Grabczuka, pana Jerzego Stępnia polskiego prawnika, polityka, senatora I i II kadencji, sędziego Trybunału Konstytucyjnego oraz pani Barbary Falandysz. Była to niezwykła lekcja historii i wiedzy o społeczeństwie.
an image Czytaj Galeria

Pani Poseł Joanna Mucha z wizytą w Gimnazjum Nr 5 w Krupem

W piątek 28 marca 2014 r. w Gimnazjum Nr 5 w Krupem odbyło się spotkanie z byłą Minister Sportu Panią Joanną Muchą. W spotkaniu wzięli udział Zastępca Wójta Gminy Krasnystaw Pani Edyta Gajowiak-Powroźnik, Kierownik Referatu Oświaty Pan Tomasz Barczuk, Dyrektor Zespołu Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem Pan Henryk Długosz oraz uczniowie i nauczyciele Gimnazjum Nr 5 w Krupem. Celem spotkania było przybliżenie zebranym gościom osoby Pani Poseł, zarówno od strony zawodowej jak i osobistej. Spotkanie rozpoczął Dyrektor Gimnazjum Nr 5 w Krupem Pan Henryk Długosz, który serdecznie powitał Panią Poseł na Sejm RP Joannę Muchę oraz przybyłych gości z Urzędu Gminy Krasnystaw, a także uczniów i nauczycieli. Następnie przekazał głos Pani Poseł Joannie Musze. Była Minister Sportu opowiedziała uczniom o sobie, swoim pochodzeniu, szkole średniej do której uczęszczała i w której zdawała maturę, ukończonych studiach na Uniwersytecie Warszawskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uczniowie dowiedzieli się również, jak wyglądała kariera zawodowa Pani Poseł oraz jak obecnie wygląda życie Posłanki na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Czytaj więcej ....
an image Czytaj Galeria

Na projekcji filmu „Kamienie na szaniec”

Dnia 21.03.2014r uczniowie klas I- III Gimnazjum Nr 5 w Krupem wraz z opiekunami p. Dorotą Bieleszą i p. Agnieszką Sawicz udali się do Kina Morskie Oko w Krasnymstawie na film pt. „Kamienie na szaniec” w reż. Roberta Glińskiego. Film opowiada o trzech młodych przyjaciołach: Alku, Rudym i Zoście. Byli oni harcerzami, maturzystami warszawskiego liceum, snującymi ambitne plany na przyszłość, które przerwane zostały przez wrzesień 1939 roku. Chłopcy wkroczyli zatem w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które postawiły ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę, czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Bohaterowie wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanowili walczyć. Stali się żołnierzami i choć codziennie ocierali się o śmierć, potrafili żyć pełnią życia. Walczyli ofiarnie i z honorem. Odeszli „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec", zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny. Są dla nas wszystkich wzorem do naśladowania. Obejrzane dzieło filmowe wywarło na nas ogromne wrażenie. Momentami film nas bawił, często także i wzruszał do łez. Dość drastyczne były sceny katowania Rudego, ale pozwoliło nam to uświadomić sobie, jakie były realia życia w czasie II wojny światowej. Uważamy, że film „Kamienie na szaniec” stanowi wspaniałą lekcję patriotyzmu dla współczesnej młodzieży.
an image Czytaj

I Szkolna Debata nt. Bezpieczeństwa Uczniów w Szkole

W dniu 19 marca 2014 r. w Zespole Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Krupem zorganizowana została szkolna debata na temat bezpieczeństwa uczniów w szkole i poza nią – w domu, na podwórku, drodze publicznej. Wspólna dyskusja wynikała z realizacja jednego z priorytetowych zadań polityki oświatowej państwa, czyli podejmowania działań na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa uczniów a jej głównym celem było wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, wdrożenie ich do dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Organizatorem debaty był szkolny koordynator ds. bezpieczeństwa wspólnie z psychologiem szkolnym, uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły. Przedstawiciele uczniów i szkoły podstawowej, i gimnazjum wspólnie z nauczycielami i dyrekcją rozmawiali na temat bezpieczeństwa, ewentualnych zagrożeń. Jednocześnie potwierdzili, że w szkole podejmuje się wiele działań zwiększających ich bezpieczeństwo, a o ewentualnych problemach rozmawia się z wychowawcami, psychologiem czy panem dyrektorem. Na uwagę zasługuje fakt, że uczniowie bardzo chętnie dyskutowali, jak skutecznie przeciwstawić się niebezpiecznym sytuacjom w szkole, w drodze do szkoły czy poza szkołą w wolnym czasie. Uważamy, że debata przyniosła oczekiwane rezultaty i podobne dyskusje na stałe wejdą do kalendarza imprez szkolnych. Dziękujemy dyrektorowi, panu Henrykowi Długoszowi za objęcie patronatem I szkolnej debaty na temat bezpieczeństwa uczniów. Koordynator ds. bezpieczeństwa, Grzegorz Morylowski
an image Czytaj Galeria

Pamięć o tych, co polegli

Dnia 17 marca 2014 roku w Zespole Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celem apelu było przypomnienie uczniom sylwetek ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę. Aby przybliżyć sylwetki tych żołnierzy, uczniowie klasy trzeciej gimnazjum Natalia Farian i Paulina Budzyńska wykonali prezentację multimedialną wzbogaconą o fotografie bohaterów. Musimy wszyscy pamiętać o tym, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Uroczystość przygotowały pani Izabela Józefowska i pani Renata Długosz.
an image Czytaj Galeria

II miejsce uczennic Dominiki Budzyńskiej i Magdaleny Demczuk z kl II Gimnazjum w konkursie „Las- Skarbiec Natury”-Gratulujemy

Dnia 21 marca 2014r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Krasnymstawie odbyła się II edycja Powiatowego Konkursu Przyrodniczego dla Gimnazjalistów pod tytułem „ Las- Skarbiec Natury”. Uczennice naszej szkoły, Dominika Budzyńska i Magdalena Demczuk z klasy II gimnazjum przygotowały prezentację multimedialną, która pozwoliła zakwalifikować się drużynie do kolejnego etapu. W finale drużyny pisały test, oraz prezentowały swoje prace multimedialne. Nasza dwuosobowa ekipa zajęła II miejsce a Dominika Budzyńska dodatkowo uzyskała najwyższą liczbę punktów z testu. Wszystkie drużyny zwycięskie otrzymały upominki, a także wspaniałe sadzonki jodły, które posadzone w ogrodzie, po latach będą im przypominały sukces i wspaniałe przyjęcie w II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie. Drużynę przygotowała i dopingowała pani Anna Dudek – nauczycielka biologii w Gimnazjum w Krupem.
an image Czytaj Galeria

Konkurs na „Najpiękniejszą Marzannę”

Aby uroczyście przywitać wiosnę i w pięknym stylu pożegnać zimę Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej zorganizował konkurs na „Najpiękniejszą Marzannę”. Do konkursu przystąpili uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej. Uczestnicy przygotowali wiele kolorowych prac, które momentami zaskakiwały pomysłowością, zwłaszcza w doborze materiałów, z jakich wykonano marzanny.Trzeba przyznać, że wybór był trudny. Każda marzanna była wyjątkowa i wykonanie każdej kosztowało jej twórców dużo pracy. Inwencja twórcza, kreatywność i wyobraźnia zadziałały. Jury w składzie: Klaudia Dziedzic (klasa I gim.), Paulina Huba(III gim.), p. A. Łagowska, p. K. Darmochwał po kilkudziesięciu minutach burzliwych obrad, przyznało nagrody w 2 kategoriach:

Kategoria klasy I-III:

I miejsce: Adrian Pastuszak

II miejsce: Kamil Chudziak, Mateusz Chmielewski, Krystian Wójcik

Kategoria klasy IV-VI:

I miejsce: Kuba Golec, Ewelina Adamczuk, Karolina Szydłowska, Kaja Wójtowicz, Patryk Wójtowicz.

II miejsce: Marta Szadura

III miejsce: Szymon Krupa, Kuba Sadowski, Kamil Zając.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom biorącym udział w konkursie.
an image Czytaj Galeria

Nasza młodzież na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Dnia 14 marca 2014 roku uczniowie Gimnazjum Nr 5 w Krupem uczęszczający na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z chemii wybrali się na wycieczkę na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Celem wyjazdu był udział młodzieży w pokazach chemicznych przygotowanych przez Wydział Chemii UMCS. Gimnazjaliści mieli okazję po raz kolejny obejrzeć niezwykle ciekawe doświadczenia. Pokazy prowadzone były przez pracowników naukowych UMCS. Uczniowie poznali nietypowe eksperymenty i doświadczenia. Dzięki takim wyjazdom młodzież może rozwijać swoje zainteresowanie chemią oraz fizyką. Uważamy, że warto było wziąć udział w takim wydarzeniu. Każdy z nas nie zapomni przez długi czas tych niezwykle ciekawych eksperymentów.
an image Czytaj Galeria

III Miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Kulinarnym w Siennicy Różanej

13 marca 2014 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej odbył się II Międzyszkolny Konkurs Kulinarny dla gimnazjalistów hasłem „Desery”. Przyjechało 15 drużyn z ośmiu szkół gimnazjalnych z Fajsławic, Wojsławic, Siennicy Różanej, Orłowa Drewnianego, Sielca, Grabowca, Kraśniczyna oraz naszą Szkołę. Gimnazjum z Krupego reprezentowały 2 zespoły 1-Nika Wójtowicz i Paulina Truskowska, 2-Anna Szadura i Eliza Moń i opiekun pan Mariusz Gronkowski. Celem konkursu było sprawdzenie predyspozycji zawodowych, konfrontacja umiejętności kulinarnych, integracja młodzieży oraz dobra zabawa. Zostaliśmy miło przywitani przez pana Jacka Jagiełło – Dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Zapoznaliśmy się z ofertą edukacyjną, zobaczyliśmy nowoczesne klasopracownie, internat szkolny, warsztaty oraz halę sportową. Nad przebiegiem konkursowych zmagań czuwało jury w składzie: pan Dyrektor-Jacek Jagiełło, pani Magdalena Adamczuk-przedstawicielka Urzędu Gminy Siennica Różana, pani Anna Watras-Lekan –na uczyciel przedmiotów zawodowych oraz przedstawicielka społeczności uczniowskiej Gabriela Adamczuk. Czekała na nas kompletna zastawa stołowa, stanowiska robocze wyposażone w narzędzia potrzebne do pracy oraz surowce do sporządzenia deserów. Musieliśmy się wykazać dużą pomysłowością oraz wyobraźnią podczas zmagań konkursowych. Komisja zwracała uwagę na bezpieczne i higieniczne warunki wykonania zadań, sprawność w posługiwaniu się sprzętem kuchennym, oceniano również walory organoleptyczne sporządzonego deseru oraz sposób prezentacji. Po podsumowaniu punktów wyłoniono laureatów: pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Kraśniczyna, drugie miejsce zajęli uczniowie Wojsławic, na trzecim miejscu uplasowali się gimnazjaliści z Krupego Nika Wójtowicz i Paulina Truskowska-Gratulujemy. W przyszłym roku jedziemy po pierwsze miejsce.
an image Czytaj Galeria

GRATULUJEMY II Miejsca MONICE MAZUR w Gminnym Konkursie Wiedzy Pożarniczej

Dnia 6 marca 2014 roku w Zespole Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Krupem odbyła się XXXVII Edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej rozpoczął się o godzinie 9.30 testem wiedzowym. W czasie oczekiwania na wyniki uczestnicy relaksowali się poprzez rozgrywki sportowe, zaś jury sprawdzało prace uczestników konkursu. Nadeszła chwila ogłoszenia wyników. W grupie uczniów szkoły podstawowej laureatem został Norbert Kuźniak z Siennicy Nadolnej ( 26pkt). Drugie miejsce zajął Bartłomiej Kostrzanowski z Krupego (24pkt), trzecie miejsce- Marcin Sadło z Jaślikowa (19pkt), czwarte miejsce- Piotr Juszczak z Małochwieja Dużego (16pkt). Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zdobyła Paulina Kostrzanowska z Małochwieja Dużego ( 26pkt), drugie miejsce- Monika Mazur z Krupego (24pkt), trzecie miejsce- Julia Wrona z Zakręcia ( 19pkt), zaś czwarte miejsce zajął Przemysław Mrowiński (15pkt). Dla każdego uczestnika turnieju był to dzień pełen wrażeń. Pomimo tego, że rywalizowaliśmy ze sobą, to i tak razem świetnie się bawiliśmy i miło spędziliśmy wspólnie czas.
an image Czytaj Galeria

Zwycięstwo w Gminnych Zawodach w Piłkę Siatkową

Dnia 4 marca 2014 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Siennicy Nadolnej odbyły się zawody w piłkę siatkową. Wzięły w nich udział cztery drużyny. Jedną z nich była drużyna z naszej szkoły w składzie: Barbara Daniluk, Natalia Farian, Paulina Budzyńska, Dominika Zaj, Aleksandra Furgała, Zuzanna Skiba, Dominika Budzyńska i Monika Mazur. Udało się! Nasze uczennice zdobyły pierwsze miejsce i przepustkę do kolejnego etapu zawodów. Kolejnego dnia, czyli 5 marca 2014 roku na zawody udali się nasi koledzy z gimnazjum. Niestety nie poszło im aż tak dobrze jak dziewczynom, jednak dali z siebie wszystko. Minione dni rywalizacji dla wszystkich drużyn były niezwykłe. Dobra zabawa i emocje towarzyszące nam podczas rozgrywek, to coś niesamowitego, co na długo pozostaje w pamięci. Gratulujemy naszym koleżankom zdobycia I miejsca! Teraz czas na Powiat!
an image 

Dzień Kultury Amerykańskiej

Dzień Kultury Amerykańskiej Dnia 25 lutego uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, I i III gimnazjum uczestniczyli w imprezie szkolnej pt Dzień Kultury Amerykańskiej. W ramach tej imprezy oraz obchodzonego również w tym dniu Tłustego Czwartku uczniowie przygotowali pyszne smakołyki pochodzenia amerykańskiego - kl. IV: kanapki z masłem orzechowym i nutellą, kl. V: chrust karnawałowy, kl. VI: jabłka pieczone z polewą czekoladową i szyszki, kl. I gimnazjum: kanapki z masłem orzechowym, kakao do picia i chrust karnawałowy, kl. III gimnazjum: gofry z miodem lub bitą śmietaną i płatkami czekoladowymi. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w przygotowanie imprezy, ponieważ przynieśli niezbędne produkty, naczynia, natomiast najzdolniejsi wykonywali desery według przepisów. W ramach Dnia Kultury Amerykańskiej odbył się również konkurs wiedzy o USA, .... czytaj więcej
an image Czytaj Galeria

Mam 6 lat - chcę poznawać świat! IDĘ DO SZKOŁY!

Dnia 4 marca 2014 roku odbyło się w szkole spotkanie rodziców dzieci, które we wrześniu 2014 roku będą uczęszczały do klas I szkoły w Siennicy Nadolnej i w Krupem. W spotkaniu wzięli udział: pani Edyta Fidecka, Zastępca Dyrektora Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Lublinie, pan Henryk Długosz Dyrektor Zespołu Nr 5 Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem, pani Joanna Ćwikła Dyrektor Gminnego Przedszkola im. Jana Brzechwy w Siennicy Nadolnej oraz pani Małgorzata Policha Dyrektor Zespołu Nr 1 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Siennicy Nadolnej. Pani Edyta Fidecka przedstawiła politykę państwa i Kuratorium Oświaty w Lublinie w sprawie realizacji obowiązku nauki przez dzieci sześcioletnie. Pan Henryk Długosz i pani Małgorzata Policha omówili przygotowanie Szkoły Podstawowej w Krupem i Szkoły Podstawowej w Siennicy Nadolnej do przyjęcia dzieci sześcioletnich. Pani Joanna Ćwikła zapoznała rodziców z procedurami diagnozowania gotowości szkolnej dzieci w przedszkolach. Na zakończenie spotkania rodzice mieli możliwość obejrzenia budynku szkoły i sal lekcyjnych przeznaczonych dla dzieci klas I-III edukacji wczesnoszkolnej.
an image

Dwa II miejsca w konkursie powiatowym „ Mistrz Matematyki”

Dnia 15 stycznia 2014 r. w Zespole Szkół Społecznych im. Hetmana Jana Zamoyskiego odbył się powiatowy konkurs matematyczny: „ Mistrz Matematyki”. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów gimnazjum oraz 1 uczeń szkoły podstawowej. Dwie uczennice klasy trzeciej gimnazjum: Eliza Moń oraz Barbara Daniluk zajęły II miejsce , uczeń klasy szóstej Karol Chudziak miejsce VI. Uroczyste wręczenie nagród połączone z wystawieniem spektaklu i otwarciem wystawy plakatu i fotografii pana Leszka Mądzika odbyło się dnia 28 lutego 2014 r. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
an image Czytaj 

Internetowy Teatr TVP w Krupem

Dnia 26 lutego 2014r o godzinie 11:30 w Zespole Nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Krupem została przeprowadzona transmisja na żywo spektaklu pt. „Szpak Fryderyk” z Białostockiego Teatru Lalek. W przedstawieniu brały udział klasy I-III Szkoły Podstawowej a także zaproszone dzieci z przedszkola w Krupem. „Szpak Ferdynand” to bajka autorstwa niemieckiego dramaturga Rudolfa Herfurtnera. Jest to historia samotnych sąsiadów którzy mają swoje małe własne przyzwyczajenia. Nasi uczniowie byli bardzo zadowoleni że mogli wziąć udział w przedstawieniu nie wyjeżdżając ze szkoły. Mogli się poczuć tak jak by byli w prawdziwym teatrze. Pan Dyrektor Henryk Długosz obiecał że będzie dalej zgłaszał naszą szkołę do Internetowego Teatru TVP dla szkół.
an image Czytaj Galeria

Z wizytą w Galerii Fotografii Ratusz na wystawie prac Anny Bedyńskiej pt. „White Power”

Dnia 14 lutego 2014 roku uczniowie należący do koła fotograficznego wybrali się do Zamościa, zobaczyć prace fotograficzne autorstwa Anny Bedyńskiej pt. ''White Power'' które zostały zaprezentowane w Galerii Fotografii Ratusz. Na zdjęciach w dużym formacie mogliśmy zobaczyć portrety albinosów. Niezwykle nostalgiczne portrety ludzi, którzy borykają się z bardzo trudną chorobą. Każdy opowiada inną historię, wszystkie są niesłychanie malarskie, a równocześnie wysoce estetyczne. ..... czytaj więcej
an image Czytaj Galeria

Szkolne koło PCK

Szkolne koło PCK działa aktywnie w gimnazjum pod opieką p. Agnieszki Sawicz. We wrześniu wybrano członków koła (po 5 uczniów z każdej klasy gimnazjalnej), jednak inni uczniowie również chętnie angażują się w naszą działalność. Opracowany plan pracy jest stale modyfikowany, ponieważ uczniowie zgłaszają ciekawe propozycje zadań do realizacji. Najważniejszymi celami tego koła są: zapoznanie uczniów z zasadami działania PCK w Polsce i na świecie, uaktywnienie środowiska młodzieżowego, popularyzacja wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, promocja zdrowego stylu życia oraz profilaktyka uzależnień. Od września 2013 r. do stycznia 2014 r. .... czytaj więcej
an image Czytaj Galeria

Ach, co to był za musical…

Dnia 12 lutego 2014 roku uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz klas I-III gimnazjum, wraz z opiekunami p. Dorotą Bieleszą i p. Anną Dudek, wybrali się do Chełmskiego Domu Kultury na musical pod tytułem ''Mały Książę''. Zbiórka pod szkołą miała miejsce o godzinie 9.00. Spektakl rozpoczynał się o godzinie 10.00, więc już 20 minut wcześniej byliśmy na miejscu. Przedstawienie trwało około 2 godzin. Była to piękna opowieść o chłopcu, który żyje w każdym z nas. Musical stanowił adaptację tekstu Antoine’a de Saitn Exupery’ego, ..... czytaj więcej

an image Czytaj 

Jasełka w Domu Pomocy Społecznej

Jasełka w Kościele Parafialnym w Krupem

ZAPRASZAMY GORĄCO

 

an image

Fotorelacja z Przeglądu Kolęd