Gimnazjum i Szkoły Podstawowej

im.Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem

Zespół Nr 5

Działalność KOŁA PCK

„Nigdy nie jest teśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu” Mikołaj Gogol. Szkolne Koło PCK podsumowało swoją działalność za I semestr roku szkolnego 2014/2015. Przypominamy, że opiekunem jest p. Agnieszka Sawicz, a do koła należy 15 uczniów z klas I-III gimnazjum; wśród nich najważniejsze osoby to: Paweł Watras – przewodniczący, Błażej Wilgocki – zastępca i Patryk Wójtowicz – sekretarz. Działamy po to, żeby pomagać innym, ale również po to, żeby motywować uczniów z naszej szkoły do aktywności w swoim środowisku, propagowania zdrowego stylu życia oraz profilaktyce różnego rodzaju uzależnień. We wrześniu uzupełniliśmy apteczkę szkolną; członkowie koła zapoznali się z założeniami i historią PCK w Polsce i na świecie; wspólnie z nauczycielami i uczniami całej naszej szkoły przeprowadziliśmy akcję „Sprzątanie świata”. Od grudnia 2014 r. do lutego 2015 r. prowadziliśmy zbiórkę długoterminowej żywności dla rodzin najuboższych z naszej okolicy ( wszystkie zebrane produkty zostaną przekazane w lutym 2015 r. do GOPS w Krasnymstawie ). Wspólnie z Samorządem Uczniowskim zakończyliśmy trwającą ponad rok zbiórkę pieniędzy w ramach akcji „Góra Grosza”, podczas której uzbieraliśmy ok 180 zł. Pieniądze zostaną wysłane do organizatorów akcji w lutym 2015 r. Podczas godzin wychowawczych uczniowie poznawali zasady bezpiecznego spędzania ferii zimowych, poruszano tematykę uzależnienia od nikotyny, alkoholu i narkotyków oraz propagowano zdrowy styl życia. W grudniu 2014 r. został przeprowadzony konkurs wiedzy o działalności PCK w Polsce i na świecie, w którym wzięło udział 10 uczniów z klas IV-VI i 7 z I-III gimnazjum. Uczniowie odpowiadali pisemnie na 20 pytań dotyczących działalności koła PCK w naszej szkole, w Polsce i na świecie. W szkole podstawowej konkurs wygrała uczennica klasy V - Oliwia Panas, a w gimnazjum uczennica klasy I - Kaja Wójtowicz. Dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w zbiórkę pieniędzy i żywności, a szczególne podziękowania kierujemy do absolwentów naszej szkoły ( członków koła z byłej kl. III g ), którzy rozpoczęli zbiórkę pieniędzy, stale pomagali w ich liczeniu, a także zebrali ok 50 kg żywności w pierwszej akcji pomocy dla rodzin najuboższych. W II semestrze planujemy przeprowadzić kolejne akcje ( m.in. zbiórkę pieniędzy w ramach akcji „Dzwonek na obiad. Grosz do grosza” czy akcję prozdrowotną w ramach projektu pt.: „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” ).

Opracowała: Agnieszka Sawicz

Czytaj Galeria

Choinka szkolna

1 lutego był dniem wyjątkowym dla naszych uczniów. W tym dniu odbyła się bowiem "Choinka szkolna". O godz. 14.00 sala gimnastyczna wypełniła się miłośnikami tańca i dobrej zabawy. Tylu tańczących i bawiących się ludzi sala gimnastyczna gości tylko przy okazji choinki. Dzieci i rodziców nie trzeba było do zabawy specjalnie namawiać. Co jakiś czas z mikrofonu płynęły życzenia zachęcające do udziału w zabawie. O godz. 15 wszyscy zgromadzeni podziwiać mogli sztukę „Witajcie w naszej bajce” przygotowaną przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pań: Anny Rataj, Aniki Łagowskiej, Krystyny Kidyby i Grażyny Zahor. Publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Punktem kulminacyjnym choinki było przybycie Mikołaja. Uczestnicy imprezy z niecierpliwością czekali na swoją paczkę. Najmłodsze dzieci chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć z Mikołajem. Bogaty i ciekawy program choinki szkolnej sprawił, że owe wydarzenie z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich dzieci. Serdecznie podziękowania kierujemy do rodziców za pomoc w przygotowaniach i organizacji choinki.

Opracowała: Izabela Józefowska

Czytaj Galeria

Konkurs na „Kolorową maskę karnawałową”


Aby poczuć atmosferę kolorowej karnawałowej zabawy Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej zorganizował konkurs na „Kolorowa Maskę Karnawałową”. Do konkursu przystąpili uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Uczestnicy wykazali się wielką kreatywnością i pomysłowością przygotowując przepiękne, kolorowe i bardzo oryginalne maski karnawałowe, które można podziwiać na specjalnie zorganizowanej wystawie na korytarzu szkolnym. Jury w składzie p. Anika Łagowska, p. Krystyna Kidyba oraz p. Anna Rataj przyznało nagrody oraz wyróżnienia:
I miejsce: Patryk Bochniak kl. II
II miejsce: Patrycja Pawłowicz kl. I
III miejsce: Natalia Szczupak kl. IV
Wyróżnienia:
Nikola Cieślak kl. I, Julia Cieślak kl. I ,Dagmara Kura kl. I, Magda Sawczuk kl. I , Kacper Krupa kl. II , Mikołaj Cichosz kl. II, Adrian Pastuszak kl. II, Kuba Panas kl. II, Julia Wilgocka kl. IV, Kamil Chudziak kl. IV, Oliwia Panas kl. V, Kacper Golec kl. V, Kuba Golec kl.V
Gimnazjum; I miejsce : Klaudia Golec kl. I

Opracowała: Anika Łagowska

Czytaj Galeria

FOTORELACJA Z WYSTĘPU DLA PRZEDSZKOLA INTEGRACYJNEGO

FOTORELACJA Z WYSTĘPU DLA DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W OSTROWIE KRUPSKIM

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE

W dniach 26 , 27 , 28 stycznia 2015 roku uczniowie Zespołu Nr. 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Krupem zaprezentowali sztukę pod tytułem ,, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków ‘’. Występ uczniów oglądali przez kolejne dni: dzieci z Przedszkola Publicznego w Krupem , dzieci z Przedszkola Integracyjnego w Krasnymstawie oraz pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Krupskim. O powodzeniu przedstawienia świadczyły gromkie brawa i łzy wzruszenia. Nie obyło się bez uśmiechów szczęścia u uczniów, którzy poczuli się jak prawdziwi aktorzy dostarczający licznych emocji publiczności.

Opracowała: Izabela Józefowska

Czytaj Galeria


PASOWANIE NA CZYTELNIKA


"Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.
Kornel Makuszyński" Dnia 22 stycznia 2014 r. w Szkole Podstawowej w Krupem odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Mali czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka pasowała ich wielką książką . O tym uroczystym wydarzeniu będzie im przypominał pamiątkowy dyplom, który otrzymał każdy z nich. Ostatnim punktem uroczystości było wypożyczanie książek przez nowych czytelników.
Opracowała: Izabela Józefowska


MIKOŁAJKI


Tradycją w naszej szkole od wielu lat są mikołajki klasowe. Uczniowie wraz z wychowawcą ciągną losy i kupują sobie prezenty. Dla uczniów jest to ważne przeżycie i wspaniała zabawa. A że wszyscy uczniowie naszej szkoły są grzeczni, więc Mikołaj odwiedził wszystkie klasy powodując uśmiechy zadowolenia na twarzach uczniów oraz nauczycieli…
Święty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością toteż brat matki mikołaja biskup Patary wyświęcił go na prezbitra. Rodzice Mikołaja zmarli ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licje. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę. Mimo wyświęcenia na biskupa Miry pozostał człowiekiem niezwykle skromnym wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym. Zmarł 6 grudnia około roku 345. Postać i legenda świętego Mikołaja przedstawianego jako grubasek w czerwonym kożuchu z długą białą brodą w saniach zaprzęgniętych w renifery powstała prawdopodobnie w latach 20tych naszego wieku na zlecenie koncernu Coca-Cola.
Opracowała: Izabela Józefowska Czytaj Galeria